Header Background Image

Labolatoria Przyszłości rok szkolny 2022-2023

 »  Labolatoria Przyszłości rok szkolny 2022-2023

ChromeBook – Labolatoria Przyszłości

Na lekcjach matematyki w klasie 6 przynajmniej jeden raz w tygodniu uczniowie używają Chrombooka aby rozwiązywać zadania interaktywne na platformie internetowej. Chrombook pozwala na to, aby uczniowie używali go jako laptopa lub tabletu.

Drukarka 3d – Labolatoria Przyszłości klasa 5

Poland Spring time – culture; project. Polska wiosną – elementy kultury; projekt klasowy.

Dzisiaj na zajęciach z języka angielskiego uczniowie wydrukowali wielkanocnego króliczka – Easter bunny

Easter bunny by Patrickart https://www.thingiverse.com/thing:4782402

BeCreo – Laboratoria Przyszłości

Zajęcia rozzwijające kompetencje cyfrowe uczniów.

Zestaw mikrokontrolerów BeCreo zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości wykorzystywany jest do nauki podstaw programowania. Krok po kroku, w praktyczny sposób zapoznajemy się z podstawowymi pojęciami programistycznymi.

Labolatoia Przyszłości – Drukarka 3d

W klasie 5 szkoły podstawowej na lekcji historii uczniowie wydrukowali modele nawiązujące do aktualnego materiału edukacyjnego omawianego na zajęciach. Uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonowało społeczeństwo średniowieczne, a dzięki temu, że posiadamy nowoczesny sprzęt cyfrowy, wydrukowali model przedstawiający średniowiecznego kupca, oraz koronę.

Labolatoria Przyszłości – Drukarka 3D – Gimbal

Gimbal DJI RONIN

To niesamowite urządzenie zakupione w ramach realizacji projektu LABOLATORIA PRZYSZŁOŚCI umożliwia nam stabilizację obrazu nagrań oraz zdjęć. To innowacyjne narzędzie poziomuje każde urządzenie nagrywające, które można podłączyc do gimbala, aż w trzech osiach dzięki czemu nasze filmy i zdjęcia będą zawsze ostre i wyraźne. Zamontowane w nim czujniki oraz silniczki bezszczotkowe są w stanie zredukować drgania powstałe podczas poruszania się lub przez silnie wiejący wiatr. Uczniowie uczestniczący w zajęciach rozwijających umiejętności cyfrowe szkolili się z obsługi tego urządzenia.

Drukarka 3d – Festiwal piosenki anglojęzycznej

Wszyscy uczestnicy festiwalu piosenki anglojęzycznej otrzymali pamiatkowe zawieszki, które zostały wydrukowane przez szkolną drukarkę 3d – Labolatoria Przyszłości.

Drukarka 3d – Zajęcia rozwijające kompetencje cyfrowe uczniów

Na zajęciach rozwijających kompetencje cyfrowe uczniów wykorzystujemy sprzęt pozyskany w ramach dofinansowania, które Zespół Szkół nr 12 otrzymał dzięki programowi Labolatoria Przyszłości. Uczniowie chętnie korzystają z możliwości pracy z programem Tinkercad, aby móc wydrukować swoje projekty.

Poczta walentynkowa – serduszka 3d – Laboloatoria Przyszłości

14 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu osób. Jest to czas wyznawania zarówno miłości, sympatii jak i przyjaźni.
Uczniowie klas 1-8 także pamiętali o tym dniu . Z tej okazji zorganizowano pocztę walentynkową. Już szóstego lutego przygotowana i pięknie ozdobiona skrzynka czekała u Pana Pawła. Każdy z uczniów przez cały tydzień mógł wrzucić do skrzynki swoją walentynkę. Poczta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dodatkowo dla uczestników zostały wydrukowane serduszka walentynkowe.

Zajęcia z wykorzystaniem drukarki 3d.

Prace naszych uczniów. Celem zajęć w czasie których uczniowie mogą pracować z drukarką 3d jest zwiększenie świadomości uczniów szkoły podstawowej na temat nowych technologii, zapoznanie uczniów z drukiem 3D, który staje się coraz bardziej popularną dziedziną w przemyśle, poznanie możliwości urządzenia, jakim jest drukarka 3D, a także nauka jej podstawowej obsługi, poznanie programów do tworzenia modeli 3D. Nasz cel to także doskonalenie umiejętności posługiwania się komputerem i pracy w grupie. Na zajęciach z penami uczniowie rozwijają kreatywność dając pomysły modeli do wykonania a także kształtują umiejętności takie jak cierpliwość, dokładność i precyzja.

Zajęcia rozwijające kompetencje cyfrowe uczniów

Od września 2022r. uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestniczenia w warsztatach z modelowania i druku 3D. W trakcie zajęć uczniowie tworzą przestrzenne modele w programie Tinkercad oraz przygotowują model do druku w slicerze, a następnie drukują z wykorzystaniem drukarki 3D.

Klasa 4 SP – lekcja historii z wykorzystaniem drukarki 3D

Uczniowie klasy 4 z zaciekawieniem dowiedzieli się, że nowoczesne technologia również wykorzystywana jest przez dzisiejszy świat nauki. Historia i archeologia z powodzeniem korzysta z możliwości technologicznych jakie dają im skanery oraz drukarki 3D. Uczniowi mogli wydrukować swoją własną zrekonstruowaną starożytną monetę i w namacalny sposób doświadczyć historii.

 

Laboratoria przyszłości

Od września 2022r. uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestniczenia w warsztatach z modelowania i druku 3D. Zajęcia opierają się na praktycznym zdobywaniu wiedzy i umiejętności. W trakcie zajęć uczniowie tworzą przestrzenne modele w programie Tinkercad oraz przygotowują model do druku w slicerze, a następnie drukują z wykorzystaniem drukarki 3D FlashForge Adventurer 3. Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie zdobywają umiejętności z zakresu wymiarowania, modelowania przestrzennego, zapoznają się z obsługą, kalibracją, załadunkiem filamentu i sposobem wydruku przygotowanych projektów. Rozwijają zwoje zdolności z zakresu grafiki komputerowej i obsługi slicera i drukarki 3D – jest to możliwe dzięki drukarce zakupionej w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

Labolatoria Przyszłości – BECREO

Zajęcia rozwijające zainteresowania oraz kompetencje cyfrowe ucziów. Uczniowie ucząc się programowania wykorzystują zakupione w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości” zestawy BECREO kit. Jest to stworzona w Polsce, interdyscyplinarna pomoc dydaktyczna dla nauczyciela i ucznia.Zestaw konstrukcyjny z mikrokontrolerem, czujnikami i akcesoriami pozwala na naukę programowania i myślenia komputacyjnego. Umożliwia realizację projektów technicznych i konstruowanie realnie działających modeli z różnych dziedzin. Płytka BECREO zawiera kontroler programowalny z poziomu komputera, cyfrowe i analogowe wejścia/wyjścia. Stosując płytkę BECREO możemy łączyć wiedzę z fizyki z informatyką na konkretnych przykładach. Płytka pozwala kontrolować różne urządzenia, dzięki temu można przygotowywać praktyczne projekty i budować układy wykorzystując elementy programowania. Łączy się z innymi zestawami konstrukcyjnymi np. LEGO®. Umożliwia współpracę z drukarkami 3D.

Photon: Robotyka i Sztuczna Inteligencja

14 października odbyły się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze podczas których uczniowie klas 1-3 poznali roboty(kotki) – „ Photon: Robotyka i Sztuczna Inteligencja”   

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

O programie:

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Laboratoria Przyszłości  to  Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. 

W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Szkoła Podstawowa nr 120 w SP ZOZ we Wrocławiu w ramach programu Laboratoria Przyszłości otrzymała wsparcie w postaci środków finansowych w łącznej wysokości 30.000zł  Do dnia 31 grudnia 2021 r. wydano 100%  ww.  środków. Dokonano następujących zakupów:

 1. drukarka 3 D wraz z akcesoriami oraz oprogramowaniem
 2. Moje Bambino Sygnis Edu Lab 3D – pakiet podstawowy
 3. Statyw do aparatu i kamery
 4. Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini
 5. Mikroport saramonic
 6. Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
 7. BeCreo- zestaw z mikrokontrolerem
 8. Robotyka i sztuczna inteligencja – zestaw STANDARD
 9. LEGO Education SPIKE Prime – zestaw podstawowy
 10. Laboratorium przyszłości- kompetencje techniczne i praktyczne
 11. Zestaw oświetleniowy: lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką
 12. Aparat fotograficzny Canon
 13. Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1
 14. Laptop Acer Chromebook Spin 512

Ww. wyposażenie wykorzystane zostanie do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci przy użyciu najnowszych technologii w ramach programu „Laboratoria przyszłości”

Skip to content