Zajęcia wychowaców grup wychowawczych

ROK SZKOLNY 2023-2024

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka

Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day) obchodzimy 15 września. Choć często skupiamy się na kolorowych strojach w kropki, nie o strój tego dnia chodzi. To święto kreatywności, dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów, pasji. Tego dnia nauczyciele angażują dzieci w zajęcia, które pomogą im odkryć mocne strony i dadzą im odwagę, by powiedzieć o tym światu.

Zajęcia wychowaców grup wychowawczych

Dnia 6.12.2022 w szpitalu przy ul. Chałubińskiego/Skłodowskiej obchodziliśmy dzień św. Mikołaja. Dzięki sponsorom, którymi byli Teatr Muzyczny Capitol oraz Pasaż Grunwaldzki wszyscy pacjenci otrzymali upominki, a na twarzach uczniów-pacjentów zagościł uśmiech.

Dnia 13.01.2023 w szpitalu przy ul. Chałubińskiego/Skłodowskiej wychowawcy grup wychowawczych oraz nauczycielka klas 1-3 zorganizowali dla uczniów-pacjentów “Bale w karnawale”. Najpierw wspólnie przygotowywane i pięknie ozdabiane były maski karnawałowe, a potem przy muzyce trwała zabawa i tańce.

Dzień żywności

W październiku, w oddziałach dziecięcych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Chałubińskiego, obchodziliśmy Światowy Dzień Żywności. Uczniowie dowiedzieli się, jak dużym problemem jest marnowanie jedzenia oraz co każdy z nas może zrobić, żeby chociaż trochę ograniczyć to zjawisko. Dzieci wykonały również tematyczne prace plastyczne.

 

Dzień jeża

Natomiast w listopadzie, w oddziałach dziecięcych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Chałubińskiego, obchodziliśmy Dzień Jeża. Dzieci poznały interesujące fakty związane z życiem jeży oraz wykonały portrety tych sympatycznych zwierząt.

 

Dzień Dziecka jest jednym z najpiękniejszych dni w roku dla wszystkich dzieci świata, w tym również dla naszych małych podopiecznych. Tego dnia odwiedził nas „Teatr Za Jeden Uśmiech” wystawiając sztukę „Pirat Alonzo i skarb Królowej Mórz”. Aktorzy sprawili, że na buziach maluchów pojawił się uśmiech, radość i szczęście. Zapewnili oni im nie tylko śledzenie i przeżywanie losów bohaterów barwnej sztuki, ale zabrali na kilka chwil do innego, baśniowego świata, w którym…wszystko może się zdarzyć. Atutem tego spektaklu był interaktywny charakter teatru- dzieci cały czas były zapraszane przez aktorów do zabawy. Po zakończeniu spektaklu, wszystkie dzieci, zarówno z oddziału chirurgii dziecięcej, jak i neurologii dziecięcej, zostały obdarowane prezentami. Oprócz tego, w tym dniu odwiedziło nas wielu przyjaciół i sponsorów z paczkami dla pacjentów.

Dzień Dziecka jest jednym z najpiękniejszych dni w roku dla wszystkich dzieci świata, w tym również dla naszych małych podopiecznych. Tego dnia odwiedził nas „Teatr Za Jeden Uśmiech” wystawiając sztukę „Pirat Alonzo i skarb Królowej Mórz”. Aktorzy sprawili, że na buziach maluchów pojawił się uśmiech, radość i szczęście. Zapewnili oni im nie tylko śledzenie i przeżywanie losów bohaterów barwnej sztuki, ale zabrali na kilka chwil do innego, baśniowego świata, w którym…wszystko może się zdarzyć. Atutem tego spektaklu był interaktywny charakter teatru- dzieci cały czas były zapraszane przez aktorów do zabawy. Po zakończeniu spektaklu, wszystkie dzieci, zarówno z oddziału chirurgii dziecięcej, jak i neurologii dziecięcej, zostały obdarowane prezentami. Oprócz tego, w tym dniu odwiedziło nas wielu przyjaciół i sponsorów z paczkami dla pacjentów.

W piątek 03.06.2022 na oddziale chirurgii dziecięcej Szpitala im. T. Marciniaka pojawili się wolontariusze z firmy AXA XL. Dzień ten był pełen niespodzianek, ponieważ był to dzień animacji. Na małych pacjentów czekały warsztaty dekorowania babeczek, tworzenia zwierząt z balonów, warsztaty plastyczne „Moje wakacyjne plany”. Największą niespodzianką były olbrzymie zwierzęta- dinozaur, tygrys i czerwony kapturek, które odwiedzały wszystkie dzieci leżące w salach i częstowały drobnymi przekąskami. Hitem dziecięcych imprez, również i tej, było malowanie twarzy czyli wyczarowywanie na twarzach wizerunku ulubionych bohaterów, zwierzątek, kwiatów i wszystkiego co przyszło młodym uczestnikom do głowy.

Światowy Dzień Pszczół

20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół. Jest to święto ustanowione w 2018 roku przez ONZ z inicjatywy Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady. O tym, jak ważne i pożyteczne są pszczoły przekonali się również uczniowie klasy III A SP. W ramach Światowego Dnia Pszczół odbyły się różnorodne zajęcia edukacyjne i plastyczne dla dzieci związane z tymi wartościowymi i bardzo potrzebnymi owadami. Na lekcjach uczniowie rozmawiali o znaczeniu owadów miododajnych w ekosystemach. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt. „ Pszczoły z Panem Nauczanką”. Wykonali szereg zadań edukacyjnych związanych z tematyką pszczół. Na koniec dzieci wykonały interesujące prace plastyczne.

Światowy Dzień Pszczół

20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół. Jest to święto ustanowione w 2018 roku przez ONZ z inicjatywy Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę, że stosowanie pestycydów w rolnictwie zabija te owady. O tym, jak ważne i pożyteczne są pszczoły przekonali się również uczniowie klasy III A SP. W ramach Światowego Dnia Pszczół odbyły się różnorodne zajęcia edukacyjne i plastyczne dla dzieci związane z tymi wartościowymi i bardzo potrzebnymi owadami. Na lekcjach uczniowie rozmawiali o znaczeniu owadów miododajnych w ekosystemach. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt. „ Pszczoły z Panem Nauczanką”. Wykonali szereg zadań edukacyjnych związanych z tematyką pszczół. Na koniec dzieci wykonały interesujące prace plastyczne.

Dekorujemy świetlice szpitalne

Pandemia na długo uniemożliwiła nam spotykanie się w większym gronie w świetlicach szpitalnych. Bardzo nam tego brakowało. Z radością więc zebraliśmy się w świetlicy oddziału chirurgii, aby wspólnie popracować i udekorować ją naszymi pracami plastycznymi o tematyce wiosennej.

Święta majowe

Z okazji zbliżających się majowych świąt, jakimi są Święto Pracy, Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 maja, zebraliśmy się w świetlicy oddziału neurologii, aby wspólnie je uczcić. Zgodnie z tradycją śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, robiliśmy biało-czerwone chorągiewki i kotyliony, przypominaliśmy sobie wydarzenia historyczne, związane z uchwaleniem Konstytucji 3 maja. Wraz z młodszymi dziećmi powtórzyliśmy wiadomości o naszych symbolach narodowych – hymnie, fladze oraz godle Polski. Wykonane przez dzieci prace zdobią teraz naszą galerię prac plastycznych w świetlicy. Było patriotycznie, ale też edukacyjnie i wesoło.

Wielkanocne przygotowania w szpitalu

Dnia 13.04.2022r. uczniowie ze szpitala im Marciniaka wspólnie przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych. Zwyczajem ubiegłych lat mali pacjenci przygotowali kartki świąteczne dla pracowników ochrony zdrowia.

Dzień Żołnierzy Wyklętych

Dnia 01.03.2022r. w szpitalu im Marciniaka przy ul. Fieldorfa uczniowie wraz z nauczycielami, wychowawcami wspólnie obchodzili Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Mimo trudnych warunków szpitalnych i panującej pandemii poznaliśmy ostatnią drogę rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z największych bohaterów w polskiej historii. Poznaliśmy również sylwetkę Inki oraz innych żołnierzy wyklętych. Na zakończenie przy wtórze gitary, kto tylko mógł zaśpiewał przepiękną piosenkę -Żeby Polska była Polską.

POZNAJEMY ZAWODY

Wychowawczyni kl. III B SP oraz wychowawczyni oddziału przedszkolnego przygotowały cykl spotkań pt. „Poznajemy przedstawicieli różnych zawodów” dla uczniów ww. klas. Do tej pory uczniowie mieli możliwość poznania pracy lekarza pediatry-neonatologa, instruktora nurkowania, kierownika pociągu PKP IC, oraz informatyka.

Celem tych spotkań jest m. in.: poznanie różnych zawodów, zachęcanie do rozwijania własnych pasji
i zainteresowań, rozwijanie umiejętności zadawania pytań, kształtowanie poprawnego zachowania się wobec osób dorosłych, rozwijanie umiejętności słuchania.

Każde spotkanie było dla uczniów ogromnym przeżyciem i radością.

W planach kolejne spotkania m. in. z policjantem i muzykiem.

KONKURS PLASTYCZNY

TEATR ZWIERCIADŁEM ŻYCIA. MOJE SPOTKANIA Z TEATREM” .

Uczniowie – pacjenci z Kliniki Gastroenterologii przy ulicy M. Curie-Skłodowskiej oraz z Kliniki Endokrynologii Dziecięcej przy ulicy T. Chałubińskiego wzięli udział w XXX edycji konkursu plastycznego  na medal i małą formę rzeźbiarską zorganizowanego przez Muzeum Miejskie Wrocławia. Celem konkursu było:

1.Zainteresowanie teatrem, który rozbudza ciekawość świata, rozwija kreatywność i wyobraźnię.
2. Zachęcanie do czynnego udziału w życiu kulturalnym poprzez oglądanie spektakli, uczestniczenie w warsztatach scenicznych czy kółkach teatralnych, inscenizacjach.
3. Uwrażliwienie na ekspresję rzeźby i kształcenie umiejętności tworzenia form przestrzennych.

Nasi uczniowie , głównie z klas I- III, wykonali prace konkursowe w postaci medali z plasteliny. Najczęściej tematem były ulubione postacie teatralne ( bohaterowie sztuk) oraz
wspomnienia i wrażenia związane z wizytą w teatrze. W marcu i kwietniu 2022 chętni uczniowie twórczo pracowali. Powstały medale : Szelmostwa lisa Witalisa, W teatrze lalek, Roszpunka, Mój Maincraft, Oko Baby Jagi, Przygody Pinokia, Roszpunka, Waleczny rycerz. Konkurs został rozstrzygnięty 20 kwietnia 2022. Otrzymaliśmy wyróżnienia, z czego bardzo się cieszymy.

Laureaci i ich opiekunowie zostali zaproszeni 11 maja 2022 roku na godz. 12.00 na wernisaż, podczas którego zostaną wręczone nagrody oraz będzie można podziwiać wszystkie prace.

Jednocześnie Muzeum Miejskie Wrocławia zaprasza na wystawę pokonkursową XXX edycji konkursu dla dzieci i młodzieży na medal i małą formę rzeźbiarską „Teatr zwierciadłem życia. Moje spotkania z teatrem”, która będzie otwarta od 11 maja do 22 maja 2022 roku,  w Patio Starego Ratusza (Rynek). Wstęp wolny.

Wystawa czynna:

Środa – sobota 11.00-17.00, niedziela 10.00-18.00 (z wyjątkiem 21 maja)

21 maja – wystawa nieczynna

Prace na konkurs plastyczny „Teatr zwierciadłem życia. Moje spotkanie z teatrem.”

Dnia 13.04.2022r.

Uczniowie ze szpitala im Marciniaka wspólnie przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych. Zwyczajem ubiegłych lat mali pacjenci przygotowali kartki świąteczne dla pracowników ochrony zdrowia.

Skip to content