26 września – powitanie jesieni
Uczniowie klasy II SP w dniach 22-26.09.22r. witali Panią Jesień. Bawiąc się kolorami wykonali jej portret.
29 września – Dzień głośnego czytania
Kto czyta książki, ten żyje podwójnie” Umbeto Eco
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.
Książki są jednym z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Badania naukowe dowodzą, że głośne czytanie rozwija wyobraźnię, wrażliwość niweluje lęki. Czytanie ich uczy myślenia, ćwiczy pamięć, pogłębia wiedzę, poszerza zasób słownictwa i poprawia dykcję. Czytając uczymy się otwartości na innych, budujemy więzi i miło spędzamy czas! Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces.
Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W tym dniu uczniowie klasy 1 SP z zainteresowaniem wysłuchali historii „Bardzo głodnej Gąsienicy” autorstwa Erica Carle. Wzięli aktywny udział w dyskusji na temat kolejności pochłanianych przez zwierzątko produktów oraz przeobrażenia się gąsienicy w pięknego motyla. Pełni pozytywnych doznań, z niewielką pomocą wychowawczyni p. Ewy Boznańskiej, wykonali rysunkową historię głodnej gąsienicy oraz indywidualne sylwety robaka. Dla dzieci był to ciekawy sposób na kontakt z książką i bohaterem.
Europejski Dzień Języków obcych.
26 września, w ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w interaktywnych zajęciach językowych mających na celu rozwijanie kompetencji wielojęzyczności. Podczas zajęć uczniowie w grupach uczyli się współpracy i współdziałania, a zdrowa rywalizacja wpłynęła na nich niezwykle motywującą. Uczniowie rozmawiali o językach, które znają i których chcieliby się nauczyć. Śpiewali piosenki w różnych językach, w tym piosenkę z filmu Pocahontas ‘Colours of the wind’ – w wersji wielojęzycznej. Odgadywali pochodzenie wyrazów oraz poznawali przysłowia w języku niemieckim, angielskim i francuskim. Ciekawą propozycją była gra ‘Name that tune’ – Jaka to melodia. Uczniowie słuchali piosenek w różnych językach, odgadywali język w jakim śpiewana jest piosenka oraz tytuł/wykonawcę. Na zakończenie zajęć uczniowie zagrali w 10 sekund i zmierzyli się z pytaniami odnoszącym się do anglicyzmów, fałszywych przyjaciół oraz ciekawostek związanych z różnymi językami. Tempo pracy było bardzo dobre, a na koniec zajęć uczniowie zostali nagrodzeni 5!!!!!!
Od kilku lat 15 września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki.
Wszystko zaczęło się od Pitera H. Reynoldsa, który napisał książkę pt. „The Dot” i poświęcił ją swojemu nauczycielowi matematyki z siódmej klasy – panu Matsonowi.
Książka ta opowiada historię Vashti – małej, nieśmiałej dziewczynki, która nie wierzy we własne możliwości. Jednak dzięki mądrej nauczycielce plastyki, uwierzyła w siebie. Tworząc kropkowe obrazy , odkryła swój talent i odwagę.
Przesłaniem Międzynarodowego Dnia Kropki jest to, aby nauczyciele, opiekunowie mieli indywidualne podejście do każdego ucznia czy studenta, żeby dostrzegali ich potencjał i wspierali w rozwoju talentów, uświadamiając im ich mocne strony.
W tegoroczne święto zaangażowanych zostało ponad 10 mln uczestników ze 170 krajów.
Po raz pierwszy święto kropki obchodzono w 2009 roku. W Polsce pojawiło się ona w 2013 roku. Prekursorem akcji była Pani Joanna Okuniewska – laureatka nagrody Honorowy Profesor Oświaty w 2013 roku. Od tamtej pory co roku mnóstwo szkół, przedszkoli a nawet żłobków, bibliotek i innych instytucji świadomie i aktywnie włącza się w akcję Święta Kropki.
W naszej szkole najmłodsi uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem! Odbyła się projekcja filmu „The Dot” oraz pogadanka na temat książki pod tym samym tytułem. Uczniowie wykonali ciekawe prace plastyczne.
Międzynarodowy Dzień Kropki ma bardzo ważne przesłanie nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale też dorosłych. Każdy ma przecież jakiś talent. Dzień Kropki ma zachęcać do ich odkrywania oraz dodawać odwagi w pokazywaniu ich światu. Bądźmy zatem kreatywni!
Czasem wystarczy zacząć od kropki…
Słynne powiedzenia o kropce:
„ Być w kropce”
„Kropka nad i”
„Kropkowanie”
„Wykropkowani”
„Kropka w kropkę”
„Kropersi”
A oto prace naszych uczniów:)
Prace uczniów klasy 1 pod opieką p. Ewy Boznańskiej
Zdjęcie chłopca z naciskaniem kropek w książce – klasa 1
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 na oddziale przy ul. Białowieskiej.
W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023. Pani dyrektor Alicja Dudek przedstawiła poszczególnych wychowawców klas oraz liczne grono specjalistów i nauczycieli.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 w Zespole Szkół nr 12 odbędzie się w czwartek 1 września, godzina 9:00.
Planowane są dwie uroczystości.
Oddziały przy ul. Białowieskiej, rozpoczęcie o godz. 9:00; klasy 1-3 oraz klasy 4 i 5 Szkoły Podstawowej.
Oddziały przy ul. Borowskiej, rozpoczęcie o godz. 9:00; klasy 6,7 i 8 Szkoły Podstawowej oraz klasy Licealne.
PODRĘCZNIKI SZKOLNE