Header Background Image

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka

 »  Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka
Fot. K. Chmura/Teatr Maska w Rzeszowie
 
Czy nauka w szkole może być przyjemnością? W takiej niezwykłej szkole, jak Akademia Ambrożego Kleksa – oczywiście! Kolorowy i roztańczony musical będzie niezapomnianą podróżą do świata wyobraźni…
Choć Akademia pana Kleksa to magiczna szkoła dla chłopców, na muzyczny spektakl zapraszamy również dziewczynki i wszystkich chętnych, chcących zobaczyć, jak wyjątkowa szkoła znajduje się na końcu ulicy Czekoladowej. Już z daleka widać jej ogromny, trzypiętrowy budynek z czerwonej cegły. Szkoła położona jest w ogromnym parku, w którym ukryto przejścia do wszystkich znanych baśni.
 
Odwiedzenie świata wymyślonego przez braci Grimm czy Andersena jest tam tak samo proste i zwyczajne, jak pójście po bułki do sklepu po drugiej stronie ulicy. Jest tylko jedna trudność – aby znaleźć się w Akademii trzeba być chłopcem, którego imię zaczyna się na A…
 
Transmisja w HD: 19 marca o godz. 9.00
Czas trwania: 75 min. bez przerwy (bo aż nie można się oderwać!)
Spektakl dla widzów: spektakl familijny
 

autor: Jan Brzechwa

adaptacja: Jerzy Jan Połoński
teksty piosenek: Jan Brzechwa, Jerzy Jan Połoński, Krzysztof Gradowski
reżyseria: Jerzy Jan Połoński
scenografia: Justyna Bernadetta Banasiak
muzyka: Łukasz Damrych, Andrzej Korzyński
choreografia: Jarosław Staniek
asystent reżysera: Andrzej Piecuch
asystent choreografa: Magdalena Widłak
czas trwania: 75 min
 

Anna Paszkiewicz i jej niezwykła podróż po kraju.

14.03.2019 zawitała w nasze szpitalne progi Pani Anna Paszkiewicz – autorka książek i wierszy dla dzieci. Było to spotkanie autorskie zatytułowane „A to Polska właśnie”. Podczas tego spotkania rozmawialiśmy o naszej fladze, godle i hymnie czyli krótko o symbolach narodowych. Następnie wyruszyliśmy w podróż do kilku miast w Polsce m.in Warszawy, Wrocławia, Krakowa. Wysłuchaliśmy związanych z nimi legend, poznaliśmy zabytki i ciekawe miejsca. Była to ciekawa i niezwykła podróż po Polsce.

Spotkanie to dostarczyło wiele pozytywnych emocji dzieciom, rodzicom ale również i naszemu gościowi. Pani Ania wróciwszy do domu po spotkaniu z naszymi uczniami podzieliła się na portalu społecznościowym swoimi emocjami. Drukujemy jej wypowiedź, gdyż jest bardzo znamienna :

Kochani, mam Wielką prośbę……..

Są spotkania, o których od razu wiadomo, że zostaną w nas na dłużej. Są i takie, które zostaną na zawsze. Kiedy kilka tygodni temu zadzwoniła do mnie pani Alina ze Szpitala Specjalistycznego im. Marciniaka i zapytała, czy mogłabym przyjechać i spotkać się z jej małymi pacjentami, od razu wiedziałam, że będzie to spotkanie niezwykłe. W małej sali, która tak naprawdę tylko udaje świetlicę, by dać dzieciakom poczucie normalności, przywitały mnie trochę zlęknione, ale piękne uśmiechy. Patrzyłam na tych małych pacjentów ze ściśniętym sercem, dziękując losowi, że moje córki są zdrowe, że nie muszą spędzać w szpitalnych ścianach całych dni, tygodni, miesięcy. Jadąc tam, spodziewałam się smutnych min i smutnych historii dzieci, które czekają na zabiegi, operacje, cuda. I te historie były, ukryte za wenflonami, kroplówkami, bandażami i śladami po bezlitosnej chemioterapii. Ale najcudowniejsze było to, że te historie zostały przysłonięte przez wspaniałe uśmiechy Małych Bohaterów, którzy w ten pochmurny i trochę deszczowy dzień na chwilę zapalili dla mnie słońce…

Dzień żołnierzy wyklętych.

1 marca w całej Polsce odbywały się uroczystości związane z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. Nasza szkoła przyszpitalna również przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji. Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę historyczną, a także poznać losy zamordowanych polskich oficerów. „Żołnierze Wyklęci” to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Szacuje się, że w latach 1944-1956 w szeregach tzw. drugiej konspiracji uczestniczyło 120-180 tys. osób, przede wszystkim byłych żołnierzy Armii Krajowej, wspieranych przez kolejne tysiące pomagających im Polaków.

1 marca Dzień Języka Ojczystego

Otaczający świat jest taki, jakim potrafimy go opisać. Niewątpliwie najczęściej używamy do tego języka ojczystego. Język ojczysty to jednak coś więcej niż tylko możliwość wyrażania osobistych myśli.

To przecież także skarbnica naszej kultury i doświadczeń.

Dlatego jako młode pokolenie powinniśmy szczególnie dbać o jego kultywowanie, wyrażające się właśnie przez dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych. Dlatego dnia 1 marca 2019 roku obchodziliśmy w naszym szpitalu Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. Mamy nadzieję, że uczniowie- pacjenci choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego.

A nade wszystko szanujmy swą mowę ojczystą. „Nie znać języka swego – hańbą oczywistą” zgodnie z tymi słowami warto dbać o to, by znać język polski ten współczesny i ten dawny oraz pielęgnować poprawność naszej mowy.

Skip to content