Zespół Szkół nr 12 w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej

Listopadowe obchody odzyskania niepodległości przypominają burzliwe dzieje naszej Ojczyzny, walkę o wolność, opowiadają o bohaterstwie pokoleń, które już odeszły. W związku z 101 rocznicą odzyskania przez Polskę suwerenności, uroczysty charakter miała akademia z Okazji Narodowego Święta Niepodległości. Ze sceny dobiegały nuty patriotycznych, narodowych i regionalnych pieśni. Recytowano wiersze i przedstawiano scenki historyczne. Na zakończenie wszyscy odśpiewali hymn państwowy.

We wtorek 29 października 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczystość “Pasowania Uczniów” klasy I. Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci z klasy 0 -III zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym, oklaskiwanym przez przybyłych na uroczystość rodziców i gości. Następnie pierwszoklasiści uroczyście ślubowali. Pani wice dyrektor Alicja Dudek dokonała ceremonii pasowania, dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa “Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej!” Z tej okazji wychowawczyni klasy pani Ewa Boznańska przygotowała i wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy. Własnoręcznie przygotowane prezenty, pierwszakom wręczyli także uczniowie klasy II i III. Przy tek okazji uczniowie klasy I, zostali również pasowani na czytelnika. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek.

W Zespole Szkól nr 12 działa Szkolny Klub Wolontariatu. Wolontariuszami są uczniowie w różnym wieku. Wolontariat to przede wszystkim powołanie, a nie praca za darmo. To jedna z możliwości angażowania się w sprawy społeczne. Nasza szkoła należy do programu “My dla świata” – wolontariat miejski. Ze względu na specyfikę naszej szkoły działania naszego klubu mają charakter stały, a nie akcyjny. Większość naszych działań jest realizowanych na terenie szkoły, akcje stanowią kontynuacje inicjatyw z poprzednich lat bądź są to nowości na miarę naszych uczniów Praca wolontariatu polegała na niesieniu pomocy potrzebującym. Na terenie szkoły oraz w oddziałach szpitalnych odbywają się akcje charytatywne, bądź konkretne działania mające na celu propagowanie wśród społeczności szkolnej motta Szkolnego Klubu Wolontariusza: „Pomagając innym, pomagasz sobie.”

Europejski Dzień Języków.

Dnia 1 października na oddziale dziennym przy ul. Borowskiej zorganizowany został Europejski Dzień Języków. Europa może się poszczycić niezwykłym bogactwem językowym − posiada 24 języki urzędowe, a na jej terytorium istnieje ponad 60 lokalnych wspólnot posługujących się językami regionalnymi lub językami mniejszości narodowych. Aby zwrócić uwagę na tę różnorodność językową i podkreślić korzyści płynące z nauki języków w 2001 r. Rada Europy ustanowiła dzień 26 września Europejskim Dniem Języków. Poprzez zorganizowanie Europejskiego Dnia Języków pokazaliśmy uczniom, iż uczenie się języków innych ludzi pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe oraz przy okazji dobrze się bawić.

Dzieci uczestniczące w akademii mogły dowiedzieć się ciekawych informacji na temat języków europejskich, a także wziąć udział w konkursie na najlepsze zaśpiewanie piosenki pt. “Panie Janie”, którą uczniowie wykonywali w różnych językach obcych. Wszyscy świetnie się bawili i śpiewali.

W tym wyjątkowym dniu podkreślamy znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie.

Hydropolis

29.10 – Białowieska          

30.10 – Chałubińskiego/Skłodowska          

31.10 – Fieldorfa

Pod koniec października zaplanowano w Zespole Szkół nr 12 cykl wyjazdowych, całkowicie bezpłatnych warsztatów, to przedsięwzięcie, dzięki któremu chcemy dotrzeć do osób, dla których z różnych powodów wizyta w Hydropolis jest niemożliwa lub utrudniona. Zajęcia trwają około 45 minut. W tym czasie nasi edukatorzy w lekki i łatwy sposób wyjaśnią wybrane właściwości chemiczne i fizyczne wody oraz zachęcą do ekologicznego trybu życia. W ramach wykładów przewidziane są następujące doświadczenia:

Nurek Kartezjusza

W butelce wypełnionej wodą znajduje się gumowa ośmiornica ze zbiornikiem powietrza w głowie. Zadaniem uczestnika zajęć jest spowodowanie, aby ośmiornica zanurzyła się na dno. Może to zrobić ściskając butelkę, wykorzystując prawo wyporu wody oraz kurczliwość gazów.

Oliwa zawsze sprawiedliwa

W butelce znajduje się olej z wodą. Zadaniem uczestnika zajęć jest wymieszanie cieczy. Z pomocą doświadczenia animator wyjaśnia, czym jest gęstość cieczy i jak można zaobserwować różnicę gęstości.

Wyleje się czy nie?

Animator napełnia butelkę wodą i na wylot nakłada cienki bandaż. Następnie dziecko zatyka wylot ręką, obraca butelkę do góry nogami i powoli wyciąga dłoń. W doświadczeniu zaprezentowane jest zjawisko napięcia powierzchniowego.

Dlaczego łódka pływa?

Uczestnicy zajęć otrzymują plastelinę i ich zadaniem jest ulepienie kształtu, który będzie się unosić. Następnie uczestnicy zgniatają plastelinę w kulkę i ponownie sprawdzają, czy będzie się unosić. Doświadczenie wyjaśnia działanie prawa wyporu wody i gęstość obiektów.

Doświadczenia z suchym lodem

Doświadczenie wyjaśnia w widowiskowy sposób, czym jest sublimacja. Po dodaniu ciepłej wody suchy lód zaczyna zamieniać się w biały dym. Dolewając płynu do mycia naczyń, tworzymy dodatkowy efekt. Wykorzystując rozprężanie gazów, uczestnicy zajęć mogą tworzyć „bomby” z użyciem woreczków.

Pasta do zębów dla słonia

To potoczna nazwa dla reakcji zachodzącej pomiędzy jodkiem potasu, a wodą utlenioną. W jej efekcie wydziela się para wodna, oraz duże ilości piany wypełnione czystym tlenem.

Lampka lawowa

Dwie ciecze o różnej gęstości nie mieszają się, jednak po wrzuceniu tabletki musującej wydziela się dwutlenek węgla, który wprowadza zjawiskową reakcje podobną do lampki lawowej.

Skąd się bierze woda?

Mali eksperymentatorzy sami stworzą kolorowy deszcz, dzięki barwnikom spożywczym, piance i odrobienie wody.

Dzień chłopaka, 24 września.

W oddziałach przy ulicy Borowskiej świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Podczas imprezy nasi uczniowie mieli okazję sprawdzić się w męskich konkurencjach. Swoje zmagania chłopcy rozpoczęli od rozpoznawania marek samochodów, następnie doskonalili umiejętność wiązania krawatów pod okiem trenerów – p. Sławka i p. Marcina. Etap konkursowy zakończyły kalambury wprawiając wszystkich w bardzo dobry nastrój. Naszą nagrodą był słodki poczęstunek i zadowolenie ze wspólnie spędzonego czasu. Wszystkim naszym chłopcom życzymy spełnienia marzeń!

Papierowy Teatrzyk, 19 września.

W szpitalu przy ulicy Borowskiej mieliśmy przyjemność razem z naszymi uczniami na oddziale nefrologicznym uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach “Papierowy Teatrzyk”. Były to kreatywne zajęcia, które pozwoliły naszym podopiecznym pogłębić swoja wiedzę na temat teatru. Warsztaty poprowadził dr Damian Banasz, scenograf z Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa wrocławskiej ASP.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom konkursu “Bezpieczny krasnal w drodze do szkoły”.

Wszystkie prace były kreatywne i ciekawe.

Miło nam poinformować, że laureatami zostali następujący uczniowie:

I miejsce – Milena Jabłecka SP 50
II miejsce -Adrianna Stasiaczek SOS-W nr 10
III miejsce – Kacper Kłodnicki SOS-W nr 10

Wyróżnienia otrzymali:

Anastazja Siedlarz SP 50
Wiktoria Smejko – Górnicka SP 22
Amelia Kramarz SP 22

Życzymy udanych i bezpiecznych wakacji, i serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w roku szkolnym 2019/2020.

Laureaci tegorocznego konkursu The Pride of Poland – Duma Polski

W tym tygodniu zebrało się gremium, którego zadaniem było wyłonienie laureatów tegorocznego międzyszkolnego konkursu The Pride of Poland – Duma Polski. W Zespole Szkół nr 12 została zorganizowana wystawa konkursowych prac.

Wszystkim ucestnikom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom. Wszystkie prace bardzo się nam podobały.

 

Wyłoniono trzech laureatów, pierwsze trzy miejsca są następujące:

 

Miejsce I: Janek Wachowiak

Szkoła Podstawowa nr 36

Miejsce II: Hania Kida

Szkoła Podstawowa nr 36

Miejsce III: Uczennica klasy 4 w Zespole Szkół nr 12

 

Prace uczniów, które zostały wyróżnione:

Piotrt Żołnierczyk – Szkoła Podstawowa nr 36

Karol Rogal – Szkoła Podstawowa nr 82

Lena Mech – Szkoła podstawowa nr 44

 

Poniżej zamieszczamy wszystkie nadesłane prace.

W Zespole Szkół nr 12, w minionym tygodniu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Dziecka. Z okazji tego święta uczniowie rywalizowali w konkurencjach sportowych oraz rekreacyjnych, uczniowie i uczennice poszczególnych klas mogli sprawdzić swoje umiejętności w konkursach sprawnościowych.

W tym dniu w naszej szkole odbyła się kolejna już edycja konkursu Mam Talent, którego celem jest popularyzacja działań artystycznych, promocja alternatywnych form spędzania czasu wolnego, rozwijanie kreatywności, zainteresowań oraz umożliwienie prezentacji swoich pasji naszym uczniom.

20190528_051555

WYSTAWA PLAKATÓW PT. „AUTOPORTRET”

Plakaty inspirowane twórczością Aliny Szapocznikow

W kl.8a doszło do dużego zainteresowania twórczością polskiej rzeźbiarki i graficzki żydowskiego pochodzenia Aliny Szapocznikow. Zainspirowana rzeźbami kl. 8a przygotowała wystawę swoich plakatów pt. „Autoportrety”. Uzupełnieniem wystawy był cykl lekcji poświęcony opowiadaniom Idy Fink i Hanny Krall.

(Dominik z p. od j. polskiego)

14 maja

W Zespole Szkół nr 12 odbyło się ciekaw spotkanie i warsztaty z Panią Katarzyną Baworowską-Wolf, na których podzieliła się z uczniami naszej szkoły swoją pasją oraz informacjami na temat swojej pracy zawodowej jako architekta.

Finał akcji czytelniczej pt. Czytaj i poznawaj nowe światy”

Białe koszule i emblematy lektorskie zwiastowały 14 maja 2019r. kolejną uroczystość w naszej szkole. Zaskoczeniem było miejsce zdarzenia. Nie przestronna sala, ale długi, ocieniony plakatami korytarz wiodący do „Ambasady książek i książeczek”, czyli naszej biblioteki z ambasadorką – p.Krysią. Po obu stronach korytarza krzesła dla lektorów i zaproszonych gości. W dali ściana sentencji , światło lampy i sprzęt nagłaśniający p.Pawła, bez którego nie może obyć się żadna uroczystość. Na lewo sala „Czytaj razem z nami” przygotowana przez kl.4 i p. Olę. Nieopodal wiele przysłów , które-jak zawsze- pomagała nam eksponować p.logopeda Bogusia . Na końcu długiego korytarza sala z prezentacją multimedialną pt. „Historia książki”. Tego dnia w roli lektorów wystąpili uczniowie p.Ewy i p.Ani czytając dla młodszych kolegów z kl.II i III. W roli fotoreportera i jednocześnie kronikarza wydarzenia wystąpił p. Marcin, dzięki któremu możemy prezentować się na naszej stronie. Uroczystość uświetniły swoją obecnością panie dyrektorki, pani pedagog i reprezentanci służby zdrowia. Dziękujemy wszystkim gościom.

Wkrótce specjalne zaproszenie dla kl.I i Vb, połączone z rozstrzygnięciem konkursu na najaktywniejszych czytelników .

Kapituła plakatu nt. czytelnictwa przedstawiła wyniki konkursu, w którym udział wzięli uczniowie klas 4-6.

Celem konkursu było propagowanie czytelnictwa w naszej szkole za sprawą uzdolnień artystycznych.

Kapituła w składzie : pani bibliotekarka – przewodnicząca i nauczyciele j. polskiego

przyznała trzy pierwsze miejsca. Zajęli je uczniowie klasy szóstej:

plakat – „Wakacje z duchami”,

plakat – „Cwaniaczek”,

plakat – „I ty możesz zostać pisarzem”.

Nagrodzeni zostali owacyjnie przyjęci i nie kryli radości podczas otrzymywania nagród książkowych.

Ich prace można oglądać na szkolnym korytarzu obok biblioteki. Z A P R A S Z A M Y.

 

3 kwietnia teatr na żywo.

Kto pozna Brombę, polubi ją od razu! Bromba ma wyjątkowych i oryginalnych przyjaciół, z którymi przeżywa niezwykłe przygody, podróżuje do innych wszechświatów, rozwija wyobraźnię, a przede wszystkim, zadając z pozoru proste pytania o naturę spraw, zmusza do myślenia. W spektaklu pojawiają się znane z opowiadań Macieja Wojtyszki postacie, przyjaciele Bromby: słynny detektyw Kajetan Chrumps, poeta Fikander, jego muza Malwinka, tajemniczy Pciuch, no i oczywiście Bromba, specjalistka od mierzenia i ważenia. Tym razem zostają oni uwikłani w całkowicie nową przygodę poszukiwania złośliwego Wirusa, niszczącego komputery. Aby go pokonać odważnie przenoszą się nawet do rzeczywistości wirtualnej…

„Bromba w sieci” z Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, fot. K. Mioduszewski

 

Anna Paszkiewicz i jej niezwykła podróż po kraju

14.03.2019 zawitała w nasze szpitalne progi Pani Anna Paszkiewicz – autorka książek i wierszy dla dzieci. Było to spotkanie autorskie zatytułowane “A to Polska właśnie”. Podczas tego spotkania rozmawialiśmy o naszej fladze, godle i hymnie czyli krótko o symbolach narodowych. Następnie wyruszyliśmy w podróż do kilku miast w Polsce m.in Warszawy, Wrocławia, Krakowa. Wysłuchaliśmy związanych z nimi legend, poznaliśmy zabytki i ciekawe miejsca. Była to ciekawa i niezwykła podróż po Polsce.

Spotkanie to dostarczyło wiele pozytywnych emocji dzieciom, rodzicom ale również i naszemu gościowi. Pani Ania wróciwszy do domu po spotkaniu z naszymi uczniami podzieliła się na portalu społecznościowym swoimi emocjami. Drukujemy jej wypowiedź, gdyż jest bardzo znamienna :

Kochani, mam Wielką prośbę……..


Są spotkania, o których od razu wiadomo, że zostaną w nas na dłużej. Są i takie, które zostaną na zawsze. Kiedy kilka tygodni temu zadzwoniła do mnie pani Alina ze Szpitala Specjalistycznego im. Marciniaka i zapytała, czy mogłabym przyjechać i spotkać się z jej małymi pacjentami, od razu wiedziałam, że będzie to spotkanie niezwykłe. W małej sali, która tak naprawdę tylko udaje świetlicę, by dać dzieciakom poczucie normalności, przywitały mnie trochę zlęknione, ale piękne uśmiechy. Patrzyłam na tych małych pacjentów ze ściśniętym sercem, dziękując losowi, że moje córki są zdrowe, że nie muszą spędzać w szpitalnych ścianach całych dni, tygodni, miesięcy. Jadąc tam, spodziewałam się smutnych min i smutnych historii dzieci, które czekają na zabiegi, operacje, cuda. I te historie były, ukryte za wenflonami, kroplówkami, bandażami i śladami po bezlitosnej chemioterapii. Ale najcudowniejsze było to, że te historie zostały przysłonięte przez wspaniałe uśmiechy Małych Bohaterów, którzy w ten pochmurny i trochę deszczowy dzień na chwilę zapalili dla mnie słońce…

W dniu 25 marca

uczniowie klas III gimnazjum wezmą udział

w V edycji konkursu ogólnopolskiego z „Języka polskiego”

Organizatorem jest OLIMP SCHOOL z Łodzi.

Konkurs skierowany jest do uczniów 3 klasy szkoły gimazjalnej.

Ma na celu:

 • Rozwijanie wyobraźni i wyzwalanie aktywności twórczej uczniów

 • Pobudzanie uczniów do poszukiwania, porządkowania i przedstawiania informacji

 • Stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności

 • Promowanie osiagnięć uczniów

 • Podniesienie ich samooceny

 • Inspirowanie nauczycieli do pracy z uczniami o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnychZakresem obejmuje:

rodzaje literackie (epika, liryka, dramat); gatunki literackie; wskazywanie elementów dramatu; rozpoznawanie w tekście literackim neologizmów, eufemizmów, porównań homeryckich, inwokacji, symboli, alegorii i określanie ich funkcji; wyrazy podstawowe i pochodne, temet słowotwórczy i formant; zdania złożone współrzędnie i podrzędnie, wypowiedzenia wielokrotnie złożone; znajomość zasad ortografii i interpunkcji; znajomość lektur szkolnych: Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” i „Latarnik”Składa się z jednego etapu, w którym uczniowie zmierzą się z 15 pytaniami,

jednokrotnego wyboru i otwartymi.

Uczestnicy zostaną nagrodzeni:

Za I miejsce – dyplomem laureata i nagrodą

Za II miejsce – dyplomem finalisty i upominkiem

Za III miejsce – dyplomem uznania

Od IV miejsca – dyplomem uczestnictwa

W dniu 25 marca uczniowie klas III gimnazjum wezmą udział w V edycji konkursu ogólnopolskiego z języka polskiego pt. „Wspomnienie o Marku Edelmanie”

Organizatorem jest OLIMP SCHOOL z Łodzi.

Konkurs skierowany jest do uczniów 3 klasy szkoły gimazjalnej.

Ma na celu:

 • Rozwijanie wyobraźni i wyzwalanie aktywności twórczej uczniów

 • Pobudzanie uczniów do poszukiwania, porządkowania i przedstawiania informacji

 • Stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności

 • Promowanie osiagnięć uczniów

 • Podniesienie ich samooceny

 • Inspirowanie nauczycieli do pracy z uczniami o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych

Składa się z jednego etapu, w którym uczniowie zmierzą się z 15 pytaniami,

jednokrotnego wyboru i otwartymi.

Uczestnicy zostaną nagrodzeni:

Za I miejsce – dyplomem laureata i nagrodą

Za II miejsce – dyplomem finalisty i upominkiem

Za III miejsce – dyplomem uznania

Od IV miejsca – dyplomem uczestnictwa

5 marzec 2019 Dżentelmeni są wśród nas.

Pod takim tytułem odbyło się 5 marca 2019r. spotkanie konkursowe „O nagrodę białej koszuli”. To już tradycja w naszej szkole, że miesiąc marzec kojarzy się z zasadami dobrego wychowania. W tym roku zwycięzcą dobrych manier został Dominik z kl. 8a i to on otrzymał białą koszulę, ufundowaną przez organizatorów. Na szczególne podziękowania zasłużyła także Wiktoria, reprezentantka klasy 8b. Jedną z konkurencji było wiązanie krawata, wspomagane przez koleżanki i kolegów z klasy. Krawat dla dżentelmena sponsorował pan Paweł. Jednak największych emocji dostarczyły wszystkim różne sposoby zapraszania pań do tańca. W roli zapraszanej tancerki wystąpiła kol. Anastazja. Inwencja twórcza naszych dżentelmenów zaskoczyła mile wszystkich zebranych. Jak zawsze, nie zabrakło i nauki zachowania przy stole. Spotkanie umilone muzyką miało swój ciąg dalszy. Każdy zainteresowany tematem mógł wziąć udział w wystawie książek poświęconych dobremu wychowaniu. Czekamy na kolejne spotkanie z tego cyklu.

1 marca 2019 o godz. 8:15 uczniowie Zespołu Szkół nr 12 uczcili minutą ciszy Żołnierzy Wyklętych.

Lektura okolicznościowych gazet ściennych i pogadanki historyczne dopełniły czas pamięci o tej tragicznej karcie naszej historii.

Wielu Żołnierzy Niezłomnych było rówieśnikami odrodzonej Polski i to odrodzona Polska ich wychowała. Taka była szkoła tej Polski, która trwała tylko dwie dekady; wychowała tak wspaniałą młodzież, że gdy przyszedł czas próby – oni nie wahali się, że trzeba oddać życie, że trzeba być wiernym do końca, a przecież byli ludźmi młodymi, chcieli żyć, uczyć się, kochać, zakładać rodziny. Ale nie było im to dane” (wypowiedź Jarosława Szarka, prezesa IPN)

Nie jest przypadkiem to, że 1 marca obchodzimy państwowe święto żołnierzy wyklętych. 1 marca 1951r. warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści zamordowali siedmiu żołnierzy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, w tym jego prezesa podpułkownika Łukasza Cieplińskiego Pługa. Armia Krajowa po rozwiązaniu przez Leopolda Okulickiego walczyła właśnie w strukturach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Żołnierze Wyklęci zawsze będziemy pamiętać o waszym poświęceniu, heroizmie i bohaterstwie. Jesteście wzorami do naśladowania. W naszej szkole nigdy nie zabraknie czasu, aby uczcić Waszą pamięć.

25 luty 2019 Z wizytą w Internetowym Teatrze.

W poniedziałek tj. 25 lutego uczniowie klas w Zespole Szkół nr 12 udali się do teatru internetowego, czyli do sal wyposażonych w tablice interaktywne. Uczniowie obejrzeli spektakl pt. „Kolorowi ludzie” w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikosz z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

Przed rozpoczęciem spektaklu dzieci przypomniały sobie jakie są zasady zachowania w teatrze, poznały tytuł oraz jego autorów.

Spektakl w przystępny dla młodego widza sposób stawia pytania o stworzenie, a przede wszystkim o człowieka. Każdy z nas jest inny. Inaczej mówi i wygląda. Gdzie indziej mieszka. Ta różnorodność to wyjątkowe piękno naszego świata, a spektakl pokazuje, jak czerpać radość z tych różnic.

Grany na żywo spektakl dostarczył widzom wielu wrażeń oraz pozwolił utrwalić podstawowe pojęcia z zakresu wiedzy o teatrze. Projekt, którego ideą jest dotarcie z kulturą i sztuką do młodej widowni przy wykorzystaniu Internetu, spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły.

Autorski Projekt „Internetowy Teatr TVP dla szkół” jest realizowany przez Telewizję Polską wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są.”

Tove Jonsson z książki Lato Muinków

 

19 luty 2019 Dzień Jezyka Ojczystego

Poloniści, uczący przy ul. Białowieskiej wraz ze swoimi uczniami zorganizowali akcję pn.

Dzień Języka Ojczystego

Już od rana rozlepiali informację o tym wydarzeniu. W niektórych klasach można było usłyszeć piosenkę:

(…) Nieraz już przebyłam drogę,
od grudnia do stycznia,
a nadziwić się nie mogę,
jaka moja mowa śliczna.
Czasem uczą się polskiego
Anglicy i Szwedzi,

ale nic nie pojmą z tego,
co w tej mowie siedzi.
Ucz, ucz, ucz, ucz się polskiego,
na łatwe i na trudne dni.
Cóż, cóż, cóż, cóż w tym jest złego?
Co złego to nie my, co złego to nie my.”

(Słowa: Agnieszka Osiecka, wyk.: Anna Żebrowska)

Ale najbardziej wszystkich zainteresowała … USTAWA z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim, a w niej, m.in. przepisy karne za brak dbałości o język:

Art. 3. 1. Ochrona języka polskiego polega w szczególności na:

1) dbaniu o poprawne używanie języka i doskonaleniu sprawności językowej jego użytkowników oraz na stwarzaniu warunków do właściwego rozwoju języka jako narzędzia międzyludzkiej komunikacji,

2) przeciwdziałaniu jego wulgaryzacji,

3) szerzeniu wiedzy o nim i jego roli w kulturze,

4) upowszechnianiu szacunku dla regionalizmów i gwar, a także przeciwdziałaniu ich zanikowi,

5) promocji języka polskiego w świecie,

6) wspieraniu nauczania języka polskiego w kraju i za granicą.

W najbliższym czasie przewidujemy spotkanie purystów językowych, czyli miłośników czystości języka ojczystego w naszej szkole.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (inaczej: Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) to coroczne święto, które przypada na dzień 21 lutego. W założeniu ma ono dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

Zapraszam do udziału w konkursie z języka angielskiego:

Think and write. Pomyśl i napisz.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV – VIII.

Przedmiotem konkursu jest plakat formatu A 2 lub A 3 wraz z opisem na dany temat:

The person I admire. Osoba, którą podziwiam.
Należy opisać wygląd zewnętrzny, wiek, cechy osobowości, styl życia, hobby, itp.
Konieczne jest zdjęcie, bądź rysunek przedstawiający daną osobę.

Technology and me. Moje urządzenia elektroniczne.
Należy opisać 3 urządzenia elektroniczne: wygląd, wielkość, kształt, do czego nam służą w codziennym życiu, itp.
Należy wkleić zdjęcia tych urządzeń.

An interesting city in Poland. Ciekawe miasto w Polsce.                                      Należy opisać 1 miasto w Polsce: położenie, ile mieszka w nim ludzi, zabytki, ciekawe miejsca, elementy historii, jak można tam spędzić czas, itp.
                                                                Należy wkleić 3-4 zdjęcia tego miasta.

My hobby. Moje hobby.                                                                                                                                                       Należy opisać czym się interesujecie. Ile czasu temu poświęcacie, jak długo się tym zajmujecie. Czy należycie do fanklubu jakiegoś, czy może do grupy na Facebook. Czy wasi znajomi również maja podobne zainteresowania.

Prace należy oddać do końca marca 2019r. do Pana Marcina Kotwickiego
Nagrodami są dyplomy i upominki.

Objętość pracy to ok.: Klasa IV 60 – 80 słów.

                               Klasa V – VI 80 -100 słów.

                               Klasa VII – VIII 100 – 120 słów.

Mówią, że luty jest miesiącem zakochanych, pewnie ze względu na fakt, że 14 lutego obchodzimy WALENTYNKI. W naszej szkole również dało się odczuć magię tego dnia. We wtorek 12 lutego w Zespole Szkół nr 12 w kolorach czerwieni i atmosferze miłości i przyjaźni odbyło się przedstawienie połączone z konkursem dla klas zgromadzonych na sali gimnastycznej. Uroczystość została zorganizowana przez klasę 8b z okazji dnia zakochanych. Wszystkiemu towarzyszyły piękne piosenki o miłości oraz dekoracje przygotowane przez uczniów.

VIII Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w SUDOKU

18 lutego odbędą się szkolne eliminacje do Mistrzostw Dolnego Śląska w SUDOKU. Niedługo podamy informację jak się zgłosić do konkursu. Finał dolnośląski Mistrzostw zaplanowany jest na 30.03.2019 r. Do konkursu można sie przygotować rozwiązując zadania treningowe, lub zadania z lat ubiegłych.

 

5 luty 2019, Dzień Bezpiecznego Internetu

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu jest organizowany od 2005 roku przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. W tym roku DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Krystynę Szumilas, minister edukacji narodowej. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Z pełną listą państw i instytucji biorących udział w Dniu Bezpiecznego Internetu oraz z podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie: https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

Wszystkim Uczniom i Rodzicom życzymy udanych, białych i bezpiecznych ferii.
Wspaniałego wypoczynku!

Plakat wykonany przez uczniów z klasy 5a.

20180918_1049111-e1538590105552

18 września na oddzial dzienny przy ulicy Białowieskiej przybyła Straż Miejska. Zaplanowane zostało spotkanie z przedstawicielem Straży miejskiej we Wrocławiu, podczas którego nasi uczniowie dowiedzieli się jak się ma litera prawa do wykroczeń popłnianych przez osoby małoletnie i nieletnie. Zajęcia skierowane do dzieci z klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych w których uczestnicy poznają obowiązujące przepisy prawne dotyczące postępowania ws. nieletnich – wyłączenie odpowiedzialności, procedury dotyczące postępowania z nieletnimi sprawcami wykroczeń i przestępstw.